Wydarzenia
poniedziałek, 30 styczeń 2017 22:30

KONCERT NOWOROCZNY

28. stycznia 2017. w auli Uniwersytetu Zielonogórskiego odbył się kolejny Koncert Noworoczny przygotowany przez nauczycieli i uczniów naszej szkoły. Zaprezentowały się trzy zespoły, a każdy z nich zaskoczył publiczność muzyczną niespodzianką.

     Orkiestra Smyczkowa PSM I stopnia pod dyrekcją pana Marka Siwki przygotowała trzy utwory. Usłyszeliśmy muzyczną wizytówkę wytwórni Walta Disneya - temat z animowanego filmu „Pinokio”, następnie „Humoreskę” A. Dworzaka, gdzie partie solowe zagrali Mikołaj Górny z klasy pani Iwony Wasiak i Zuzanna Horna z klasy pana Krzysztofa Kowalika. W trzecim utworze publiczność zaskoczyli młodzi tancerze ze Szkoły Tańca „Gracja”, Karolina Żejmo i Igor Skulski, przygotowani przez panią Katarzynę Jereniowską - w rytmie cza-czy wkroczyli na salę wywołując ogólne poruszenie i dodając wdzięku muzyce z filmu „Zatańcz ze mną”. W tym utworze solo na saksofonie wykonał Filip Domarecki z klasy pana Bronisława Krzystka, a partie akompaniujące wykonali uczniowie: Hubert Łachacz (fortepian jazzowy) z klasy pana Wojciecha Pruszyńskiego i Krystian Kaczorowski (perkusja) z klasy pana Piotra Nowaka.

     Połączone Chóry „Gama” i „Kamerton” pod dyrekcją pani Łucji Nowak jak zwykle zaprezentowały urozmaicony repertuar. Usłyszeliśmy „Happy holidays” M. L. Lightfoot (przy fortepianie Andrzej Białkowski z klasy pani Ludmiły Pawłowskiej), następnie popularny i wzruszający hymn „Amazing Grace” z solo w wykonaniu Kornelii Pukackiej, a na zakończenie „Adiemus” K. Jenkinsa. Interpretacja zachwyciła i poruszyła publiczność: solowe partie zaśpiewały Kornelia Pukacka i Zuzanna Łukasiewicz, a etniczno-swingujący podkład na instrumentach perkusyjnych wykonał pan Piotr Nowak, na fortepianie - Jakub Gościniak (gościnnie) oraz na flecie Hanna Ważna z klasy pani Urszuli Witoszek. Muzyka „Adiemus” przeniosła słuchaczy w nieziemski wymiar czasu i dźwięku: budowanie kulminacji dynamicznych, plan narracji brzmieniowej i energia płynąca z każdej frazy zostały zrealizowane doskonale.

     Orkiestra Symfoniczna PSM II st. przygotowana do koncertu przez pana prof. Macieja Ogarka i pana Iwana Moroza tradycyjnie przygotowała repertuar typowo karnawałowy, zdominowany przez kompozycje rodziny Straussów. Obok brawurowo zagranych schnell - polek (Josepha i Johanna), usłyszeliśmy przeboje noworocznej muzyki wiedeńskiej - „Nad pięknym modrym Dunajem” i Marsz Radetzky’ego.

     Jednak najefektowniej w szampański nastrój słuchaczy wprowadziła kolejna muzyczna niespodzianka tego wieczoru: gościnny występ Trzech Tenorów - Bronisłavo Pavarotti (pan Bronisław Krzystek), Don Zająco Domingo (pan Janusz Zając) i Jose Iwano Carreras (pan Iwan Moroz). Samo wejście Mistrzów już wywołało aplauz na sali, a potem napięcie rosło: każde wejście solowej frazy lub jej błyskotliwe wykończenie było nagradzane brawami. Śpiewający Mistrzowie wykazali się nie tylko świetnym głosem i talentem aktorskim, ale także niezwykłym poczuciem humoru i uroczym dystansem do siebie. Licznie zgromadzona publiczność nie kryła swojego zachwytu i nagrodziła występ owacją na stojąco.
                                                                     
                                                                                                                                                                                                                                                Beata Wasilewska

     Należy podkreślić, że Koncert Noworoczny wsparli artyści Filharmonii Zielonogórskiej będący jednocześnie nauczycielami naszej szkoły: pani Jolanta Jakubowska-Siwka, pan Piotr Nowak, pan Dariusz Pogłud, pani Kamila Susłowicz, pani Małgorzata Tofilska, pani Katarzyna Tumińska i pani Iwona Wasiak. Jak zawsze karnawałowy nastój wieczoru kreowała prowadząca koncert pani Beata Wasilewska.
                                                                                                                                                                                                                                                 Renata Lato
>>>> obejrzyj fragment Koncertu Noworocznego <<<<<

Czytany 1773 razy