Wydarzenia
środa, 10 październik 2018 21:45

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ MUZYKI - AUDYCJA 2.10.2018r.

02.października w auli naszej szkoły tradycyjnie już odbyła się audycja z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki. Patronem spotkania był Ignacy Jan Paderewski – postać wielkiego formatu, która doskonale wpisuje się nie tylko w święto muzyki, ale także w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Formuła tegorocznego Dnia Muzyki obejmowała muzyczne prezentacje uczniów z PSM II st. Krakowiak fantastyczny H-dur op. 14 zabrzmiał w wykonaniu Mai Konaszewskiej z klasy III (uczennica p. Aleksandry Fudali-Matusewicz). Żywiołowość tańca i salonowa wirtuozeria zachwyciły publiczność.

Drugim punktem programu były dwie pieśni z op.7 do słów Adama Asnyka („Gdy ostatnia róża zwiędła”, „Szumi w gaju brzezina”). Usłyszeliśmy je w interpretacji Julii Smyrak (kl. II), przygotowanej przez dr Annę Ulwańską, z towarzyszeniem prof. Karola Schmidta. Po raz kolejny klasa śpiewu solowego czynnie włączyła się w przygotowanie oprawy muzycznej uroczystości szkolnej, dzięki czemu uczniowie zdobyli cenne doświadczenie kontaktu z muzyką wokalną na żywo.

Po części muzycznej nastąpiła prezentacja filmu pt. „Paderewski- człowiek czynu, sukcesu i sławy”. Uczniowie poznali sylwetkę kompozytora, dyplomaty, męża stanu i filantropa. Nie sposób w ciągu 30. minut przedstawić całokształt osiągnięć tej ważnej dla historii i kultury polskiej postaci. Jednak nawet wybrane fakty z życia Ignacego Jana Paderewskiego pozwalają uświadomić sobie, co oznacza bycie patriotą. Dla każdego z nas to cenna lekcja, nie tylko w roku jubileuszowym…

Audycję przygotowali i czuwali nad jej przebiegiem nauczyciele sekcji ogólnomuzycznej.

                                                                                                                                                       Beata Wasilewska

Czytany 587 razy