Wydarzenia
wtorek, 27 listopad 2018 19:47

II EUROPEJSKI KONKURS MŁODYCH PIANISTÓW

W dniach 17-18 listopada 2018r. roku z inicjatywy Europejskiej Fundacji Oświaty i Kultury w Lipsku i Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Mieczysława Karłowicza w Zielonej Górze odbyła się druga edycja Europejskiego Konkursu Młodych Pianistów. Konkurs adresowany był do uczniów wszystkich typów szkół muzycznych oraz do uczniów, którzy w czasie trwania konkursu pobierali naukę w jednej z europejskich szkół. Do tegorocznej edycji konkursu zgłosiło się 31 młodych pianistów. Konkurs przeprowadzony został w auli Szkół Europejskich dr Rahna przy ul. Sienkiewicza 36 w Zielonej Górze. Uczestnicy wykonywali swój program na fortepianie koncertowym marki Blüthner/Flűgel, który zakupiony został w 2017 roku przez Europejską Fundację. Młodzi artyści wykonywali program złożony z utworu polifonicznego z epoki baroku, formy klasycznej oraz utworu dowolnego.
Do Jury zaproszono pana dr hab. Krzysztofa Sowińskiego z Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, który przewodniczył obradom jury, a także panią prof. Helgeheide Schmidt z Lipska, panią Marią Kunę z Zielonej Góry, pana Waldemara Wolskiego z Żar oraz panią Aleksandrę Fudali-Matusewicz - sekretarza jury.
Naszą Szkołę na konkursie reprezentowało sześciu wykonawców: Klara Cieślińska z klasy pani Iwony Ochniowskiej, Klara Dróbka i Jakub Maliński z klasy pani Marii Kuny, Jagoda Jadłoś i Wiktor Pelc z klasy pani Renaty Pawłowskiej, Vivien Nieściór z klasy pani Renaty Lato.
Jury przyznało nagrody finansowe dla laureatów konkursu i nagrody rzeczowe dla wyróżnionych. W grupie A - I miejsce ex aequo zdobył Adrian Sanigórski z Poznania i Aleksandra Ziora z Wrocławia, laureatem II miejsca został Mikołaj Godzina z Wrocławia, III miejsce zdobył Antoni Andrzejewski z Poznania. Wśród wyróżnionych znaleźli się: Anna Michniak, Wiktor Pelc (PSM I i II st. Zielona Góra, klasa fortepianu pani Renaty Pawłowskiej), Julia Wójcik, Antonina Waliszewska.
W grupie B - laureatką I miejsca została Natalia Sipowicz z Poznania, II miejsce zdobyła Anna Urzędowska z Nysy, III miejsca nie przyznano. Wśród wyróżnionych znaleźli się: Lena Juszkiewicz, Bruno Pałys, Jakub Chwastyniak.
W najstarszej grupie C - I miejsce ex aequo zdobyła Aleksandra Kapczuk z Poznania i Mikołaj Woźniak z Krakowa, II miejsca nie przyznano, a laureatami III miejsca ex aequo zostali Martyna Gogołkiewicz z Poznania i Piotr Twardowski z Poznania.
Jury przyznało także nagrody specjalne za najlepszą interpretację utworu kompozytora polskiego i utworu kompozytora niemieckiego. Nagrody te otrzymały: Lena Juszkiewicz z Gorzowa Wielkopolskiego z klasy pani Magdaleny Mróz-Olejniczak za wykonanie Toccaty Grażyny Bacewicz oraz Aleksandra Kapczuk z Poznania z klasy fortepianu dr hab. Joanny Marcinkowskiej za utwór Ludwiga van Beethovena – Sonata fortepianowa C-dur op. 53 cz. I.
Zwieńczeniem dwudniowego konkursu był Koncert Laureatów, na którym zaprezentowali się zwycięzcy II Europejskiego Konkursu Młodych Pianistów.
Specjalne podziękowanie kierowane jest do pana Prezesa Gottharda Dittricha, pani prof. Helgeheide Schmidt i pana Sameha Elhmamoudy z Europejskiej Fundacji w Lipsku za wsparcie finansowe drugiej edycji Konkursu Młodych Pianistów oraz podziękowanie dla pani Prezes Elżbiety Durskiej i pani Dyrektor Anny Stwora za wspaniałą współorganizację tego wydarzenia artystycznego.

Anna Borowska-Jadłoś, Renata Lato

Czytany 676 razy