Wydarzenia
piątek, 29 listopad 2019 21:52

42 OGÓLNOPOLSKI KONKURS BACHOWSKI IM. STANISŁAWA HAJZERA

W dniach 29 listopada - 1 grudnia 2019 roku w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. M. Karłowicza w Zielonej Górze odbył się 42 Ogólnopolski Konkurs Bachowski im. Stanisława Hajzera. W przesłuchaniach konkursowych wzięło udział ponad stu uczniów z państwowych szkół muzycznych I i II st. z całej Polski, wśród nich wielu uczniów z naszej Szkoły.
            Ogólnopolski Konkurs Bachowski im. Stanisława Hajzera to jeden z najważniejszych konkursów instrumentalnych w kalendarzu wydarzeń Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie, a także prawdziwe święto polskiej wiolinistyki  i muzyki J. S. Bacha w Zielonej Górze. Przez trzy długie dni można było wysłuchać stu solowych wykonań części z Sonat, Partit oraz Suit J. S. Bacha, a także utworów dowolnych z towarzyszeniem fortepianu prezentowanych przez utalentowanych muzyków młodego pokolenia.
            Twórcą konkursu był Stanisław Hajzer- wieloletni pedagog naszej szkoły, wybitny skrzypek, kameralista   i koncertmistrz Filharmonii Zielonogórskiej. Jego pamięć i dokonania na stałe wpisały się w historię szkoły i Zielonej Góry. Obecnie konkurs cieszy się ogromną rangą w środowisku pedagogów i młodych adeptów sztuki wiolinistycznej, czego dowodem jest Rekomendacja Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
            Do Jury zostali zaproszeni profesorowie z uczelni muzycznych z Poznania, Gdańska i Warszawy:
prof. dr hab. Marcin Baranowski- Przewodniczący Jury;
prof. dr hab. Małgorzata Skorupa- Juror;
prof. dr hab. Tomasz Strahl- Juror;

             Konkurs zwieńczył Koncert Laureatów, który odbył się w niedzielę o godzinie 17.00 w Sali Kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze. Na koncercie zaprezentowali się zdobywcy pierwszych miejsc tegorocznej edycji konkursu :

 Grupa I
Natalia Dragan- ZSM Legnica, klasa skrzypiec Alicji Dragan;
Natalia Szymczyk- POSM I st. im. St. Moniuszki, Katowice, klasa skrzypiec Małgorzaty Wacławik;
Maksymilian Wasilewski- OSM I st. im. prof. M. Jasińskiego, Szczecin, klasa wiolonczeli Doroty Kudowskiej-Tarały  

 Grupa II
Zoja Giza- PZSM im. A. Rubinsteina. Bydgoszcz, klasa wiolonczeli Adama Zoka

Grupa III
Roksana Goplańska-  ZPSM nr 4 im. K. Szymanowskiego, Warszawa, klasa skrzypiec prof. Łukasza Błaszczyka

Zdobywca GRAND PRIX konkursu- Antoni Wrona- ZPSM nr 4 im. K. Szymanowskiego, Warszawa, klasa wiolonczeli Anny Skibińskiej- Haponiuk

            W Sali Kolumnowej wystąpiła także najlepsza zielonogórzanka,  zdobywczyni II miejsca w grupie III, Izabela Krzystek z naszej szkoły, która uczy się w klasie skrzypiec p. Iwony Wasiak.

            Nad organizacją i przebiegiem całego konkursu czuwali nauczyciele, uczniowie oraz pracownicy administracji Państwowej Szkoły Muzycznej w Zielonej Górze.

             Organizatorami konkursu było Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie i  Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. M. Karłowicza w Zielonej Górze. Patronat Honorowy nad konkursem objęli Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Anna Polak oraz Prezydent Miasta Zielona Góra Janusz Kubicki.

Filharmonia Zielonogórska ufundowała Nagrodę Specjalną konkursu - udział w koncercie symfonicznym z towarzyszeniem orkiestry Filharmonii Zielonogórskiej, którą otrzymał zdobywca GRAND PRIX - Antoni Wrona.

Podczas tegorocznego konkursu pianiści mogli akompaniować na nowym fortepianie firmy Yamaha, który został udostępniony szkole na czas konkursu przez Salon Muzyczny Fan ze Szczecina.

Wszystkim laureatom i wyróżnionym serdecznie gratulujemy!

                                                                                                                                                                    Jolanta Jakubowska-Siwka

 

Czytany 13377 razy