Rok szkolny 2018/2019

W dniu 25 maja 2019 w Żaganiu odbył się I ŻAGAŃSKI TURNIEJ SŁUCHOWY. Organizatorem konkursu była Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st w Żaganiu. Osobą, która przygotowała i prowadziła Turniej był mgr Władysław Kliszcz.
Konkurs obejmował następujące zagadnienia:
I. GAMY I TONACJE
II. INTERWAŁY I MELODYKA
III. HARMONIKA Z ELEMENTAMI SONORYSTYKI
IV. METRORYTMIKA
V. DYKTANDO MELODYCZNO – RYTMICZNE
Celem konkursu było zbadanie poziomu wiedzy i umiejętności uczniów szkół muzycznych I stopnia, zainteresowanie przedmiotem oraz dalsza nauka w szkołach muzycznych II stopnia.
W turnieju brało udział około 30 uczestników z regionu lubuskiego. Naszą szkołę reprezentowała młodzież z klasy VI cyklu 6-letniego: Maja Gizicka , Jakub Jarosik , Magda Łazowska i Aleksandra Mandryk.
W wyniku rywalizacji nasi uczniowie zajęli:
I miejsce - Maja Gizicka
II miejsce - Magda Łazowska
III miejsce - Aleksandra Mandryk
Wyróżnienie - Jakub Jarosik
Wszystkich uczestników naszej szkoły do konkursu przygotowała mgr Magdalena Tuminska.
Laureaci dostali pamiątkowe dyplomy i piękne upominki. Uczestnicy zostali bardzo serdecznie przyjęci przez Pana Dyrektora mgr Huberta Dziedzica, poczęstowani obiadem.
Odbył się również spacer po miejscach zabytkowych Żagania i wspólne zdjęcie uczestników.

Serdecznie gratulujemy.

W dniu 15 maja 2019r. w Szkole Muzycznej I stopnia im. W. J. Ciesielskiego w Gorzowie Wielkopolskim odbył się VIII Międzyregionalny Konkurs Fletowy.
Uczennica klasy 2/c4 Amelia Dolińska z klasy fletu Pani Urszuli Witoszek zaprezentowała wyskoki poziom uzyskując I Nagrodę w grupie II.
Akompaniowała Pani Małgorzata Łukasiewicz.

Serdecznie gratulujemy.

W dniach 17 - 18 maja 2019r. w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie odbył się XVIII Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy ,,Janko Muzykant”.
Wśród uczestników pojawili się uczniowie z Norwegii, ze Lwowa, z Singapuru, z Bratysławy i ze szkół Muzycznych z całej Polski. Jury pod przewodnictwem prof. Magdaleny Szczepanowskiej w składzie: prof. Maria Orzechowska, prof. Josef Kopelman, prof. Mieczysław Szlezer i prof. Marek Szwarc przyznało naszej uczennicy Aleksandrze Mandryk (kl. VIc6) tytuł Laureata II miejsca. Jej nauczycielem jest Pan Krzysztof Kowalik, a akompaniowała jej Pani Elżbieta Zakrzewska.

Serdecznie gratulujemy.

W dniach 26-27 kwietnia 2019r. w Szczecinie odbył się II Zachodniopomorski Konkurs Pianistyczny i Harfowy "Młode Talenty". W konkursie w kategorii fortepianu udział wzięli uczniowie z klasy fortepianu pani Iwony Ochniowskiej. Zaprezentowali wysoki poziom gry na instrumencie. Klara Cieślińska (kl. III c6) została wyróżniona srebrnym dyplomem w grupie I, natomiast Kacper Łyczkowski (kl. V c6) zajął II miejsce w grupie III i otrzymał złoty dyplom.

Serdecznie gratulujemy.

W dniu 13 kwietnia 2019r. w Nakle nad Notecią odbył się VI Konkurs Pianistyczny dla dzieci i młodzieży pod Honorowym Patronatem Rafała Blechacza. Jury Konkursu przyznało III miejsce w grupie III uczniowi Kacprowi Łyczkowskiemu (kl. V c6) z klasy fortepianu pani Iwony Ochniowskiej. Patronat medialny nad konkursem sprawowało m.in. Radio Nakło, które podarowało uczniowi album o Fryderyku Chopinie z podziękowaniem za piękny występ.

Serdecznie gratulujemy.

W dniach od 26 - 29 kwietnia 2019r. w Poznaniu odbył się III Ogólnopolski Konkurs „Talenty Skrzypcowe” dla uczniów Szkół Muzycznych I i II st. oraz studentów studiów licencjackich I stopnia oraz studiów magisterskich II stopnia. Przesłuchano 150 uczestników w pięciu grupach wiekowych.
Jury pod przewodnictwem prof. Bartosza Bryły nagrodziło wszystkich naszych uczniów, którzy wzięli udział w tym konkursie.

Laureatkami I miejsca w gr. II zostały :  Ada Grzebielucha (kl.IVc6) z klasy Pani Iwony Wasiak i Aleksandra Mandryk (kl.VIc6) z klasy Pana Krzysztofa Kowalika
Laureaci w gr III to Mikołaj Górny (kl. II/ II st.) II miejsce i Anna Kibała (kl. I/II st.) IV miejsce - uczniowie klasy Pani Iwony Wasiak.
Nauczyciele otrzymali Dyplomy za wyróżniające przygotowanie uczniów do konkursu, a akompaniatorzy, Pani Justyna Grondys oraz Pani Elżbieta Zakrzewska Dyplomy za wyróżniający się akompaniament.

Serdecznie gratulujemy.

 W dniu 13 kwietnia 2019 roku w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. M. Karłowicza w Zielonej Górze odbyły się X Prezentacje Pianistyczne Najmłodszych  Zaczarowany Fortepian dla uczniów klas fortepianu I – III c/6 i I – II c/4 Szkół Muzycznych I stopnia Regionu Lubuskiego.  Ogółem wzięło w nich udział 44 uczestników, a w części konkursowej 28 młodych pianistów.
Z radością informujemy o sukcesach uczniów naszej szkoły.

W grupie I najwyższą punktację i Tytuł Czarodzieja Fortepianu uzyskała

  • Klara Budych - nauczyciel Pani Renata Pawłowska.

 W grupie II najwyższą punktację i Tytuł Czarodzieja Fortepianu uzyskały

  • Klara Cieślińska - nauczyciel Pani Iwona Ochniowska,
  • Hanna Ciszak - nauczyciel Pani Agnieszka Krzyśków.

 Wyróżnienie w grupie I otrzymała

  • Nadia Pasich - nauczyciel Pani Honorata Górna.

 Wyróżnienie w grupie II otrzymał

  • Leokadiusz Przygocki – nauczyciel Pani Renata Lato.

 Pozostali uczestnicy z naszej szkoły zostali nagrodzeni Pochwałami:

  • Hanna Iwan - nauczyciel Pani Agnieszka Krzyśków
  • Marta Jurkowska - nauczyciel Pani Renata Lato
  • Michalina Radzińska - nauczyciel Pani Renata Lato
  • Agata Wieliczko - nauczyciel Maria Kuna
  • Adam Wożniak - nauczyciel Pani Renata Lato

Nagrodę dla Najmłodszego Uczestnika części konkursowej Zaczarowanego Fortepianu otrzymała Marta Jurkowska PSM I i II st. im. M. Karłowicza w Zielonej Górze - nauczyciel Pani Renata Lato 

Serdecznie Gratulujemy.

W Filharmonii Gorzowskiej w dniach 9 - 10 kwietnia 2019r. miał miejsce XX Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny pod nazwą "Muzyka polska i nie tylko..." organizowany przez Szkolę Muzyczną I i II stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego w Gorzowie Wielkopolskim. Młodych pianistów oceniało Jury w składzie: prof. dr hab. Bogumił Nowicki z AM w Poznaniu - przewodniczący, mgr Justyna Galant-Wojciechowska z ZPSM nr 4 w Warszawie i mgr Marina Rusak z SM I i II st. w Gorzowie Wlkp. Przewodniczący Jury podkreślił wysoki poziom konkursu i interesujące wykonania młodych adeptów pianistyki, wyraził także nadzieję, że wśród laureatów tego konkursu znajdą się następcy Krystiana Zimermana i Rafała Blechacza.
W gronie laureatów konkursu znaleźli się również uczniowie z naszej szkoły:
Adam Wożniak z kl. III c6 zdobył II miejsce ex aequo w grupie II A, naucz. Renata Lato
Maja Nowak kl. IV c6 zdobyła II miejsce w grupie II B, naucz. Honorata Górna
Kacper Łyczkowski kl. V c6 zdobył II miejsce w grupie III, naucz Iwona Ochniowska.

Młodym pianistom serdecznie gratulujemy.

 "VIII Ogólnopolski Festiwal Orkiestr Szkół Muzycznych I stopnie", sala koncertowa PSM I st. w Będzinie - 2019r.

Orkiestra Smyczkowa PSM I stopnia - dyrygent Marek Siwka - I m-ce i Nagroda Specjalna dla Dyrygenta

Media

Dnia 08.04.2019r. w Państwowej Szkole Muzycznej w Będzinie odbył się VIII Ogólnopolski Festiwal Orkiestr Szkół Muzycznych I stopnia. Konkurs ten jest rekomendowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W kategorii orkiestr smyczkowych swój program zaprezentowało dziewięć zespołów. Po wysłuchaniu wszystkich prezentacji jury w składzie: prof. dr hab. Rafał Jacek Delekta, dr hab. Grzegorz Nagórski, dr hab. Marcin Wolniewski, postanowiło przyznać pierwszą nagrodę Orkiestrze Smyczkowej PSM I i II st. im. M. Karłowicza w Zielonej Górze. Tytuł najlepszego dyrygenta (z grona dwudziestu dwóch) otrzymał p. Marek Siwka.
Nieoceniony wkład w sukces zespołu ma również nauczyciel współprowadzący p. Jolanta Jakubowska - Siwka.

Serdecznie gratulujemy.

W dniu 6 kwietnia 2019r. w auli naszej szkoły odbył się III ZIELONOGÓRSKI KONKURS SKRZYPCOWY. Do przesłuchań konkursowych przystąpiło 44 uczniów ze szkół muzycznych Regionu Lubuskiego. Naszą szkołę reprezentowała najliczniejsza grupa 16 uczniów klas skrzypiec. Jury konkursu przyznało następujące nagrody:
Grupa I
I MIEJSCE
Lilianna Banaszak kl.2 nauczyciel mgr Alicja Kwiatkowska-Niedziela
II MIEJSCE
Maja Cykowska kl. 2 nauczyciel mgr Małgorzata Tofilska
Alicja Marszałek kl. 2 nauczyciel mgr Marzena Modelska
III MIEJSCE
Patrycja Niechcielska kl. 1 nauczyciel mgr Małgorzata Tofilska
Aleksandra Konieczna kl.1
 nauczyciel mgr Małgorzata Tofilska 
Łucja Kincel kl. 1 nauczyciel mgr Małgorzata Tofilska
WYRÓŻNIENIE
Lidia Cholewa kl. 1 nauczyciel mgr Małgorzata Tofilska
Grupa II
I MIEJSCE
Pola Grondys kl.4 nauczyciel mgr Iwona Wasiak
Ada Grzebielucha kl. 4 nauczyciel mgr Iwona Wasiak
III MIEJSCE
Karolina Wilczak kl. 4 nauczyciel mgr Marzena Modelska
Grupa III
I MIEJSCE
Aleksandra Mandryk kl. 6 nauczyciel mgr Krzysztof Kowalik
II MIEJSCE
Antoni Krzyśków kl.5 nauczyciel mgr Krzysztof Kowalik
III MIEJSCE
Joanna Tumińska kl. 6 nauczyciel mgr Iwona Wasiak
Krystyna Szołtek kl.4 c.6 nauczyciel mgr Leszek Kucharuk
IV MIEJSCE
Paulina Najdek kl. 5 nauczyciel mgr Leszek Kucharuk
VI MIEJSCE
Klara Wachel kl.5 nauczyciel mgr Małgorzata Tofilska.

Jury konkursu przyznało Nagrodę specjalną za uzyskanie najwyższej punktacji konkursu - ALEKSANDRZE MANDRYK z klasy mgr Krzysztofa Kowalika.

Jury nagrodziło nauczycieli za wyróżniające przygotowanie uczniów do konkursu, dyplomy otrzymali:
mgr Alicja Kwiatkowska-Niedziela
mgr Iwona Wasiak
mgr Marzena Modelska
mgr Małgorzata Tofilska
mgr Krzysztof Kowalik
mgr Leszek Kucharuk.

Jury konkursu przyznało dyplomy dla pianistów-akompaniatorów, dyplomy otrzymali:
mgr Justyna Grondys
mgr Elżbieta Zakrzewska
mgr Iwona Ochniowska
mgr Sebastian Cieśliński.

Gratulujemy sukcesów.

W dniach 23-24 marca 2019r. w OSM w Szczecinie odbył się VIII Ogólnopolski Konkurs Sonat. Jury w składzie: przewodniczący - prof. Antoni Cofalik, członkowie: prof. Mariusz Derewecki, dr Karina Gidaszewska, prof. oświaty Włodzimierz Radin-Rutkowski mgr Krzysztof Michalik bardzo wysoko oceniło poziom tegorocznego konkursu.
Nasi uczniowie z klasy skrzypiec mgr Krzysztofa Kowalika otrzymali bardzo wysokie oceny. Aleksandra Mandryk (kl.VIc6) – I miejsce, Antoni Krzyśków (kl.Vc6) – II miejsce i Magda Łazowska (kl.VIc6) wyróżnienie. Nauczyciel Krzysztof Kowalik dostał Dyplom za bardzo dobre przygotowanie uczniów. Skrzypkom akompaniowała Elżbieta Zakrzewska, która otrzymała Dyplom za wyróżniający akompaniament.

Serdecznie gratulujemy.

Dnia 19 marca 2019r. w Sali Kameralnej Filharmonii Gorzowskiej odbył się IV Lubuski Konkurs Skrzypcowy. W konkursie wzięli udział uczniowie szkół muzycznych I st. oraz uczniowie kl. I - II/II st.
Jury pod przewodnictwem prof. Bartosza Bryły nagrodziło wszystkich uczestników z naszej szkoły.

Z klasy skrzypiec mgr Iwony Wasiak – akompaniator mgr Justyna Grondys:
Ada Grzebielucha kl. IVc6 i Pola Grondys kl. IVc6 zajęły III miejsce (grupa III)
Z klasy skrzypiec mgr Krzysztofa Kowalika – akompaniator mgr Elżbieta Zakrzewska:
Antoni Krzyśków kl. Vc6 zajął IV miejsce, Liwia Kredzińska kl. Vc6 otrzymała Wyróżnienie (grupa II)
Malwina Trochanowska kl. IVc6 otrzymała Dyplom – Pochwałę (grupa III)
Nauczyciele mgr Iwona Wasiak i mgr Krzysztof Kowalik otrzymali Dyplomy za bardzo dobre przygotowanie uczniów.

Serdecznie gratulujemy.

18 marca 2019 r. w Sali Kameralnej PSM I i II stopnia Romana Maciejewskiego w Lesznie odbył się XI Międzyszkolny Konkurs Pianistyczny „Za Kotarą”. Jury w składzie:
Przewodnicząca komisji:prof. dr hab. Anna Organiszczak (Akademia Muzyczna w Poznaniu), mgr Agnieszka Liman, mgr Agnieszka Wachowicz doceniło
występy dwóch uczennic reprezentujących naszą szkołę.
Z klasy fortepianu mgr Agnieszki Krzyśków - Hanna Ciszak kl.II c.4 otrzymała tytuł Laureata konkursu.
Z klasy fortepianu mgr Honoraty Górnej - Maja Nowak kl.IV c.6 otrzymała Wyróżnienie.

Serdecznie gratulujemy.

W dniach 08 – 09.03.2019 roku odbyły się w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. G. Ph. Telemanna V Żarskie Spotkania Smyczkowe. Jury pod przewodnictwem dr Kariny Gidaszewskiej przesłuchało ok 70 uczestników z 10 Szkół Muzycznych I st. z naszego regionu. Nasi uczniowie otrzymali następujące nagrody:
Grupa I (kl. I-II c6) skrzypce
III miejsce: Maja Cykowska kl. IIc6 naucz. M. Tofilska
Grupa II (kl.III-IVc6) skrzypce
I miejsce: Ada Grzebielucha kl. IVc6 naucz. Iwona Wasiak
II miejsce: Pola Grondys kl. IVc6 naucz. Iwona Wasiak
Wyróżnienie: Malwina Trochanowska kl. IVc6 naucz. Krzysztof Kowalik
Grupa III ( kl. V-VIc6 i IVc4) skrzypce
I miejsce: Antoni Krzyśków kl. Vc6 naucz. Krzysztof Kowalik
II miejsce: Agata Kot VIc6 i Joanna Tumińska kl. VIc6 naucz. Iwona Wasiak
III miejsce: Liwia Kredzińska kl. Vc6 naucz. Krzysztof Kowalik i Krystyna Szołtek kl. IVc4 naucz. Leszek Kucharuk
Wyróżnienie: Hanna Kotowska kl. Vc6 naucz. Krzysztof Kowalik
Grupa IV (kl. I,IIc6 i kl. Ic4) altówka
II miejsce: Julia Rybarczyk kl. IIc6 naucz. Katarzyna Wietrenko-Tumińska
Grupa V (kl. III, IV c6 i kl. IIc4) altówka
III miejsce: Amelia Bublis kl. IIc4 naucz. Katarzyna Wietrenko-Tumińska
Grupa VI (kl. V,VIc6 i IVc4) altówka
III miejsce Dominika Kowalczyk kl. IV c4 naucz. Katarzyna Wietrenko-Tumińska
Wyróżniono również nauczycieli: mgr Iwonę Wasiak, mgr Krzysztofa Kowalika, mgr Małgorzatę Tofilską, mgr Leszka Kucharuka i mgr Katarzynę Wietrenko-Tumiską.
Wyróżnienia otrzymali również pianiści - akompaniatorzy: mgr Justyna Grondys, mgr Iwona Ochniowska, mgr Elżbieta Zakrzewska

Serdecznie gratulujemy.

W dniu 7 marca 2019r. w Kościanie odbył się XI Międzyszkolny Konkurs Pianistyczny. W konkursie wziął udział uczeń Kacper Łyczkowski (kl.V c6) z klasy fortepianu pani Iwony Ochniowskiej. Zaprezentował wysoki poziom gry na instrumencie i zajął I miejsce w grupie trzeciej.

Serdecznie gratulujemy.
 

W dniach od 11-13 stycznia 2019r. odbył się  III Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy im. Jadwigi Kaliszewskiej. Przesłuchania konkursowe odbyły się w Sali Kameralnej Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. M. Karłowicza w Poznaniu. Jury pod przewodnictwem prof. Mariusza Dereweckiego  przesłuchało ok. 100 skrzypków ze szkół muzycznych I i IIst. w trzech grupach wiekowych. W grupie I ( ucz. szkoły I st.) Aleksandra Mandryk ( kl. VIc6) z klasy skrzypiec mgr Krzysztofa Kowalika zajęła IV miejsce. 

Serdecznie gratulujemy.

Dnia 8 grudnia 2018 roku w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. M. Karłowicza w Zielonej Górze odbył się VI Regionalny Konkurs Bachowski im. Stanisława Hajzera. W przesłuchaniach konkursowych wzięło udział 36 uczniów ze szkół muzycznych I i II st. województwa lubuskiego wśród nich wielu uczniów z naszej Szkoły. Z radością informujemy o sukcesach naszych uczniów i zajętych miejscach w klasyfikacji ogólnej.

GRUPA I ( szkoły muzyczne I-go st.)
I miejsce Aleksandra Mandryk, klasa skrzypiec mgr Krzysztofa Kowalika
II miejsce Pola Grondys, klasa skrzypiec mgr Iwony Wasiak
II miejsce Antoni Krzyśków, klasa skrzypiec mgr Krzysztofa Kowalika
III miejsce Ada Grzebielucha, klasa skrzypiec mgr Iwony Wasiak
III miejsce Agata Kot, klasa skrzypiec mgr Iwony Wasiak
IV miejsce Magda Łazowska, klasa skrzypiec mgr Krzysztofa Kowalika
IV miejsce Paulina Najdek, klasa skrzypiec mgr Leszka Kucharuka
IV miejsce Krystyna Szołtek, klasa skrzypiec mgr Leszka Kucharuka
IV miejsce Joanna Tumińska, klasa skrzypiec mgr Iwony Wasiak

GRUPA II ( szkoły muzyczne II-go st., klasy I – III )
I miejsce Mikołaj Górny, klasa skrzypiec mgr Iwony Wasiak
I miejsce Izabela Krzystek, klasa skrzypiec mgr Iwony Wasiak
II miejsce nie przyznano
III miejsce Wiktoria Grajewska, klasa wiolonczeli mgr Arkadiusza Szydło
III miejsce Kalina Massier, klasa wiolonczeli mgr Arkadiusza Szydło
III miejsce Katarzyna Zych, klasa skrzypiec mgr Leszka Kucharuka
IV miejsce Anna Kołodziej, klasa wiolonczeli mgr Macieja Huszczy
IV miejsce Anna Kibała, klasa skrzypiec mgr Iwony Wasiak

Wyróżnienie Patrycja Kot, klasa wiolonczeli mgr Arkadiusza Szydło
Wyróżnienie Hanna Tumińska, klasa wiolonczeli mgr Arkadiusza Szydło
Wyróżnienie Klara Lachowicz, klasa skrzypiec mgr Leszka Kucharuka
Wyróżnienie Hanna Tarasiewicz, klasa skrzypiec mgr Małgorzaty Tofilskiej
Wyróżnienie II st. Julia Pałka, klasa wiolonczeli mgr Ewy Luboch
Wyróżnienie II st. Julia Stachowiak klasa wiolonczeli mgr Macieja Huszczy

GRUPA III ( szkoły muzyczne II-go st., klasy IV – IV )
I miejsce Kamila Łuczka, klasa wiolonczeli mgr Macieja Huszczy
II miejsce nie przyznano
III miejsce Kacper Kliczkowski, klasa altówki mgr Piotra Łaskarzewskiego

Jury postanowiło wyróżnić nauczycieli naszej Szkoły za przygotowanie laureatów:
mgr Maciej Huszcza
mgr Krzysztof Kowalik
mgr Leszek Kucharuk
mgr Piotr Łaskarzewski
mgr Arkadiusz Szydło
mgr Małgorzata Tofilska
mgr Iwona Wasiak

Jury postanowiło również wyróżnić pianistów za wyróżniający akompaniament:
mgr Sebastian Cieśliński
mgr Justyna Grondys
lic. Małgorzata Łukasiewicz
mgr Iwona Ochniowska
mgr Elżbieta Zakrzewska

Wszystkim laureatom i wyróżnionym serdecznie gratulujemy!