Wydarzenia

   

link do filmu


Przedstawiamy Państwu krótki film ze wspomnieniami oraz z życzeniami od absolwentów naszej szkoły.

Serdecznie zapraszamy !

Wspomnienia z kart historii

W tym roku, w związku z obostrzeniami epidemicznymi, działalność koncertowa uczniów naszej szkoły została bardzo mocno ograniczona. Wspólne muzykowanie podczas popisów klasowych, koncertów sekcyjnych oraz występów orkiestr i chórów szkolnych stało się zupełnie niemożliwe - miejmy nadzieję, że wkrótce sytuacja poprawi się na tyle, że wszyscy będziemy mogli wrócić do stanu sprzed pandemii. Tymczasem, w związku ze zbliżającym się Świętem Niepodległości pragniemy zaprezentować dwa filmy nagrane przez braci NikodemaSamuela Piotrowskich, uczniów klasy gitary pana Witolda Nowickiego oraz przypomnieć film z Koncertu niepodległościowego z 2018r. w wykonaniu chórów i orkiestr szkolnych.

Zapraszamy do oglądania filmów (linki poniżej)

  Samuel Piotrowski - gitara

  Nikodem Piotrowski - gitara

  Koncert Niepodległościowy 2018 r.
 

 
                                                                                                                            Zielona Góra 19.10.2020 r.

Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnie im. M. Karłowicza

w Zielonej Górze zawiadamia,

STYPENDIA DYREKTORA CENTRUM EDUKACJI ARTYSTYCZNEJ ZA WYNIKI W NAUCE

za II półrocze roku szkolnego 2019/2020

otrzymali następujący uczniowie:

PSM I st.

PSM II st.

Stypendia I stopnia

Wiktor Pelc
          klasa fortepianu mgr A. Fudali - Matusewicz


Stypendia II stopnia

Klara Cieślińska 
          klasa fortepianu mgr I. Ochniowska


Pola Grondys
          klasa skrzypiec mgr I. Wasiak


Ada Grzebielucha
          klasa skrzypiec mgr I. Wasiak


Pola Reszkowska
         klasa gitary mgr H. Kowalik
 

 

 

 

 

 

 

Stypendia I stopnia

Mikołaj Górny
          klasa skrzypiec mgr I. Wasiak


Jakub Jarosik
          klasa akordeonu mgr O. Moroz


Izabela Krzystek
          klasa skrzypiec mgr I. Wasiak

Stypendia II stopnia

Klara Dróbka
          klasa fletu mgr U. Witoszek


Anna Kibała
          klasa skrzypiec mgr I. Wasiak


Magdalena Kupińska
          klasa gitary mgr J. Lewandowski


Jakub Maliński
          klasa fortepianu mgr M. Kuna


Krystyna Szołtek
          klasa skrzypiec mgr L. Kucharuk

GRATULUJEMY !

W poniedziałek 12 października br. w sali Filharmonii Zielonogórskiej odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej zorganizowana przez Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wielkopolskim. W spotkaniu wzięło udział wielu zaproszonych gości, m.in.  Wojewoda Lubuski, Władysław Dajczak. Uroczystość rozpoczęła się krótkim koncertem w wykonaniu uczniów naszej szkoły - wystąpili Wiktor Pelc z klasy fortepianu p. Aleksandry Fudali - Matusewicz, Hanna Ważna z klasy fletu p. Urszuli Witoszek oraz Aleksandra Mandryk i Izabela Krzystek z klasy skrzypiec p. Iwony Wasiak. Wykonawcom przy fortepianie towarzyszyła p. Justyna Grondys. Wszystkie występy bardzo się podobały, wykonawcy otrzymali drobne upominki.

Serdecznie gratulujemy!


      Wywiad z Dyrektor Szkoły Panią Honoratą Górną 

W dniu 10 września podczas Uroczystej Sesji Rady Miasta Dyrektor Szkoły Honorata Górna odebrała Nagrodę Kulturalną Prezydenta Miasta na rok 2020 dla naszej Szkoły.

" Dziękuję w imieniu całej społeczności Szkoły, to dla nas wszystkich znaczące wyróżnienie. Dziękuję wszystkim, którzy dostrzegają i doceniają wkład naszej Szkoły w rozwój kultury muzycznej Zielonej Góry. 
Przed Szkołą kolejne dziesięciolecia, jestem pewna, że  równie udane i budujące......."
Na zakończenie uroczystości wszyscy zebrani wysłuchali brawurowej interpretacji utworu Alaina Crepina  Tribute to Sax w wykonaniu tegorocznego absolwenta naszej Szkoły Filipa Domareckiego z klasy saksofonu Bronisława Krzystka. 
Młodemu artyście na fortepianie akompaniowała Anna Sierżan.

                II Szkolny Konkurs dla uczniów klasy fortepianu obowiązkowego w PSM II stopnia „DUETY”.

                  W dniu 6 marca 2020 r. odbył się konkurs „DUETY” dla uczniów PSM I i II st. w Zielonej Górze przedmiotu fortepian obowiązkowy. Do konkursu przystąpiło 7 uczniów: Izabela Krzystek, Jakub Jarosik, Julia Pałka, Karolina Góralska, Katarzyna Judzińska, Julian Lato i Emilia Pałka. Uczestnicy wykonali utwory w duetach fortepianowych a także w składzie: fortepian i flet, fortepian i klarnet oraz fortepian i głos solowy-sopran. Jury w składzie: Maria Kuna, Danuta Ługowska, Anna Sierżan-Okaz, Agnieszka Krzyśków, Ida Koszkało-Grabowska i Małgorzata Łukasiewicz najwyżej oceniło wykonania:
Izabeli Krzystek z klasy fortepianu obowiązkowego Pani Anny Sierżan-Okaz,
Jakuba Jarosika z klasy fortepianu obowiązkowego Pani Idy Koszkało-Grabowskiej,
Katarzyny Judzińskiej i Juliana Lato z klasy fortepianu obowiązkowego Pani Danuty Ługowskiej.
Jury dziękuje nauczycielom prowadzącym uczniów solistów Pani Aleksandrze Janowskiej -Tracz, Panu Bronisławowi Krzystkowi i Pani Annie Ulwańskiej a także uczniom: Dominice Aulich, Tobiaszowi Starewiczowi, Marlenie Sobalak, Karolinie Góralskiej i Katarzynie Judzińskiej za uczestnictwo.

Serdecznie gratulujemy.

Dnia 18 stycznia odbyły się już po raz dziesiąty Zielonogórskie Spotkania Wiolonczelowe. Konkurs zaadresowany jest do uczniów PSM I stopnia regionu lubuskiego i już od dwudziestu lat odgrywa ważną rolę w zmaganiach estradowych młodych adeptów gry na wiolonczeli.

W tegorocznej, jubileuszowej edycji Jury - mgr Danuta Bylica (PSM Nowa Sól), mgr Justyna Bernat (PSM Żagań) i mgr Ewelina Łaskarzewska (PSM Zielona Góra) - pod przewodnictwem mgr Ewy Luboch (PSM Zielona Góra) - głównej pomysłodawczyni Spotkań, przyznało laury poniższym uczniom.

Tutuł Laureata otrzymali:

Barbara Koralewska - PSM w Zielonej Górze, klasa Pani Ewy Luboch
Maja Kościuszko - PSM w Nowej Soli, klasa Pani Danuty Bylicy
Nadia Przybylska - PSM w Nowej Soli, klasa Pani Danuty Bylicy
Martyna Siemianowska - PSM w Krośnie Odrzańskim, klasa Pani Agaty Witoszek
Wiktoria Studzińska - PSM w Żarach, klasa Pani Sylwii Kamzelskiej – Bronowickiej
Janina Szołtek - OSM w Zielonej Górze, klasa Pana Macieja Huszczy
Krzysztof Szulczyk - PSM w Żaganiu, klasa Pana Arkadiusza Szydło
Ignacy Szydło - PSM w Zielonej Górze, klasa Pana Arkadiusza Szydło
Zuzanna Wytyk - PSM w Zielonej Górze, klasa Pani Eweliny Łaskarzewskiej

Natomiast wyróżnienia otrzymali:

Sebastian Antoniuk - PSM w Żaganiu, klasa Pana Arkadiusza Szydło
Rozalia Dutczak - PSM w Zielonej Górze, klasa Pani Ewy Luboch
Kinga Krajniak - PSM Krośnie Odrzańskim, klasa Pani Agaty Witoszek
Aniela Manowiec - PSM w Zielonej Górze, klasa Pani Eweliny Łaskarzewskiej

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i już zapraszamy na XI Spotkania za dwa lata. Do zobaczenia!

Wyniki konkursu w zakładce Rady Rodziców.

W sobotę 4 stycznia odbył się szczególny  koncert noworoczny. Do Palmiarni przybyli zacni goście - Ks. Biskup Adam Dyczkowski, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych oraz Kombatanci. Uczniowie naszej szkoły dodali blasku całej uroczystości, uświetniajac swoją grą tak wzruszające spotkanie. Składam serdeczne  podziękowania  dla Uczniów i Rodziców.

                                                                                                                                                                          Małgorzata Tofilska

W dniach 29 listopada - 1 grudnia 2019 roku w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. M. Karłowicza w Zielonej Górze odbył się 42 Ogólnopolski Konkurs Bachowski im. Stanisława Hajzera. W przesłuchaniach konkursowych wzięło udział ponad stu uczniów z państwowych szkół muzycznych I i II st. z całej Polski, wśród nich wielu uczniów z naszej Szkoły.
            Ogólnopolski Konkurs Bachowski im. Stanisława Hajzera to jeden z najważniejszych konkursów instrumentalnych w kalendarzu wydarzeń Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie, a także prawdziwe święto polskiej wiolinistyki  i muzyki J. S. Bacha w Zielonej Górze. Przez trzy długie dni można było wysłuchać stu solowych wykonań części z Sonat, Partit oraz Suit J. S. Bacha, a także utworów dowolnych z towarzyszeniem fortepianu prezentowanych przez utalentowanych muzyków młodego pokolenia.
            Twórcą konkursu był Stanisław Hajzer- wieloletni pedagog naszej szkoły, wybitny skrzypek, kameralista   i koncertmistrz Filharmonii Zielonogórskiej. Jego pamięć i dokonania na stałe wpisały się w historię szkoły i Zielonej Góry. Obecnie konkurs cieszy się ogromną rangą w środowisku pedagogów i młodych adeptów sztuki wiolinistycznej, czego dowodem jest Rekomendacja Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
            Do Jury zostali zaproszeni profesorowie z uczelni muzycznych z Poznania, Gdańska i Warszawy:
prof. dr hab. Marcin Baranowski- Przewodniczący Jury;
prof. dr hab. Małgorzata Skorupa- Juror;
prof. dr hab. Tomasz Strahl- Juror;

W sobotę 26 października 2019r. w auli naszej szkoły odbył się koncert z cyklu "Młody Muzyk". Już szesnasty raz uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności wykonawcze, doskonaląc prezentacje przy udziale publiczności.  W koncercie wzięli udział uczniowie z klasy wiolonczeli Pani Ewy Luboch oraz z klas skrzypiec Pani Marzeny Modelskiej, Pani Iwony Wasiak,  Pani Małgorzaty  Tofilskiej i Pana Krzysztofa  Kowalika.Przy fortepianie towarzyszyły adeptom gry, Panie pianistki : Pani Iwona Ochniowska, Pani Agnieszka  Krzyśków i Pani Elżbieta Zakrzewska oraz Pan Sebastian  Cieśliński.
Serdeczne podziękowania dla Rodziców uczniów, za pomoc w przygotowaniach do koncertu.

Małgorzata Tofilska

Tradycyjnie już, 01. października, celebrowaliśmy Międzynarodowy Dzień Muzyki, którego patronem był Stanisław Moniuszko.

Sylwetka twórcy polskiej opery narodowej została przedstawiona przez uczniów klasy VI c6, przygotowanych przez ich nauczyciela – pana Sławomira Kozłowskiego. Zuzanna Miśkiewicz, Eliza Rosolska, Ryszard Soszka i Maciej Puk zaprezentowali się w innej roli niż zazwyczaj – w krótkich wystąpieniach omówili życiorys kompozytora, charakterystykę dwóch najważniejszych oper (Halka, Straszny dwór) oraz przegląd wydarzeń artystycznych Roku Moniuszki.

Wypowiedzi uczniów zostały uzupełnione przez prezentację multimedialną. Publiczność mogła wysłuchać i obejrzeć m.in. słynnego mazura ze Strasznego dworu w nieoczywistej inscenizacji Davida Pountney’a, w kostiumach Leslie Traversa.

Międzynarodowy Dzień Muzyki nie mógł odbyć się bez muzyki na żywo. Oprawę audycji – koncertu przygotowały uczennice dr Anny Ulwańskiej, z klasy śpiewu solowego. Zabrzmiały pieśni solowe ze Śpiewników domowych, i choć tytuł oraz intencje kompozytora wskazują na powszechność tego repertuaru, materia muzyczna okazała się być niezwykle wymagająca. Nie bez powodu Moniuszko jest także najwybitniejszym przedstawicielem liryki wokalnej w muzyce polskiej XIX wieku. Amelia Białowąs (uczennica kl.II), Julia Smyrak (k. III) oraz Wiktoria Kluz (kl.IV) wykonały w sumie siedem różnych pieśni Stanisława Moniuszki. Przy fortepianie towarzyszyła wszystkim pani Małgorzata Łukasiewicz.

Oprócz repertuaru świeckiego uczennice przygotowały również duet religijny (Laudate Dominum) jako przykład wszechstronności Moniuszki w dziedzinie twórczości wokalnej. To nieznane szerokiej publiczności oblicze kompozytora, kojarzonego przede wszystkim z muzyką teatralną, było akcentem, który niczym wisienka na torcie, dopełnił to muzyczne popołudnie w auli szkoły.

                                                                                                                                                                                                                                                                                             Beata Wasilewska

W Muzeum Ziemi Lubuskiej, 12 czerwca 2019r. odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród zasłużonym przedstawicielom Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, która została zorganizowana pod patronatem Pani Marszałek województwa lubuskiego Elżbiety Anny Polak. Obecni byli zaproszeni goście , przedstawiciele władz samorządowych i organizacji związanych z TPD. Uczniowie naszej szkoły zaprezentowali się wspaniale, dodając blasku całej uroczystości. W koncercie udział wzięli : Ewa Mundry i Hanna Ważna z klasy fletu mgr Urszuli Witoszek, Karolina Krzyż i Kiara Harasimiuk z klasy harfy mgr Anny Blum, Klara Wachel z klasy skrzypiec mgr Małgorzaty Tofilskiej oraz Kacper Łyczkowski z klasy fortepianu mgr Iwony Ochniowskiej. Przy fortepianie towarzyszyła flecistkom pani Małgorzata Łukasiewicz. Koncert spotkał się z ogromnie ciepłym aplauzem publiczności i jako wydarzenie artystyczne pięknie wpisał się w atmosferę uroczystości. Młodzi muzycy otrzymali od organizatorów słodkie upominki.

Małgorzata Tofilska

1 czerwca po raz szósty nasza Szkoła zagrała dla Zielonej Góry. Doroczny koncert w Sali MCM Filharmonii Zielonogórskiej od lat gromadzi liczną publiczność.
Koncert zaszczycili swą obecnością zaproszeni goście, a wśród nich:

Przewodnicząca Komisji Kultury Edukacji, Sportu i Turystyki Sejmiku Województwa Lubuskiego - Pani Aleksandra Mrozek,
Kierownik Wydziału Edukacji Urzędu Marszałkowskiego - Pani Grażyna Dobroczyńska
Naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Zielona Góra - Pan Jarosław Skorulski,
Zastępca Dyrektora Regionalnego Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze - Pani Honorata Musiał
W tym roku zaprezentowały się najliczniejsze zespoły z naszej szkoły, a wśród nich Chór szkoły I i II stopnia pod dyrekcją dr hab. Łucji Nowak prof. UZ, Orkiestra Dęta szkoły I stopnia pod dyrekcją Pana Janusza Zająca, Orkiestra Smyczkowa szkoły I stopnia pod dyrekcją Pana Marka Siwki przy wsparciu Pani Jolanty Jakubowskiej – Siwka oraz Orkiestra Symfoniczna szkoły II stopnia pod dyrekcją dr hab. Macieja Ogarka prof. UZ oraz Pana Marka Siwki. Różnorodny repertuar od muzyki klasycznej, romantycznej, współczesnej, przeboje muzyki rozrywkowej i filmowej spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności. Koncert był pełen pozytywnych emocji, ekscytacji i wzruszeń, na pewno pozostanie w pamięci wielu osób. Uczniowie mieli okazję koncertować na prawdziwej sali koncertowej, co było dla nich bez wątpienia wielkim przeżyciem i akustycznym wyzwaniem. I tym razem wszyscy wykonawcy stanęli na wysokości zadania i poradzili sobie wybornie. Publiczność była zachwycona.
Wielkie podziękowania dla wspaniałych dyrygentów, którzy tak znakomicie przygotowali chór i orkiestry.
Brawo uczniowie! Jesteście wspaniali!

                                                                                                                                                                                                                                                             mgr Honorata Górna - Dyrektor Szkoły

18 maja przed budynkiem naszej szkoły, przy al. Niepodległości 21 odbył się Kiermasz Wydawnictw Muzycznych.
Organizacją wydarzenia zajęła się pani Anna Borowska-Jadłoś, przy wsparciu pani Renaty Lato.
Odwiedzający stoisko mieli możliwość zaopatrzenia się w druki muzyczne m.in. na fortepian, skrzypce, gitarę oraz na śpiew.

Kiermasz uatrakcyjniły prezentacje muzyczne uczniów oraz zespołów muzycznych pani Małgorzaty Tofilskiej, pani Oleny Moroz oraz pana Piotra Nowaka.
Kolejny kiermasz wydawnictw muzycznych w przyszłym roku szkolnym - serdecznie zapraszamy.

We wtorek 7 maja 2019r. odbył się Koncert z cyklu MŁODY MUZYK. To już piętnasty raz uczniowie naszej szkoły mogli zaprezentować swoje umiejętności wykonawcze. Tym razem w auli przy Alei Niepodległości wystąpili uczniowie z klasy harfy p. Anny Blum, z klasy skrzypiec p. Małgorzaty Tofilskiej, z klasy wiolonczeli p. Macieja Huszczy, z klasy perkusji p. Piotra Nowaka oraz najliczniej, gitarzyści z klasy p. Jarosława Lewandowskiego.
Dziękuję serdecznie rodzicom oraz przyjaciołom młodych wykonawców za gorące brawa i wspaniałą atmosferę podczas koncertu.

Małgorzata Tofilska

27.kwietnia po raz kolejny nasza szkoła zaprosiła na Dzień Otwartych Drzwi. Zgodnie z intencją organizatorów impreza ma na celu umożliwienie bezpośredniego kontaktu z nauczycielami różnych specjalności: rozmowa, sprawdzenie predyspozycji muzycznych do gry na danym instrumencie, wreszcie możliwość obejrzenia i posłuchania wybranych instrumentów – to magnes, który co roku przyciąga zainteresowanych, zarówno dzieci, jak i rodziców.
W tym roku akcentem muzycznym były występy zespołów kameralnych. Usłyszeliśmy duet akordeonowy, trio gitarowe, duet harfowy oraz kwartet saksofonowy. Zgromadzona w auli szkolnej publiczność gorąco przyjęła prezentacje naszych uczniów.
Słodki poczęstunek oraz kawa w to sobotnie, pochmurne przedpołudnie doskonale uzupełniły część informacyjno- dydaktyczną. Możliwość rozmowy i rodzicielskiej konsultacji z przedstawicielami Rady Rodziców pozwoliło uzyskać pełny, bardzo praktyczny obraz kształcenia w szkole muzycznej.
Dziękując za zainteresowanie naszą ofertą edukacyjną zapraszamy na pozostałe spotkania z cyklu zajęć przygotowawczych dla kandydatów do szkoły I i II st. szczegółowe informacje – w zakładce: rekrutacja.

ZIELONOGÓRSKI KONKURS SKRZYPCOWY odbył się 6 kwietnia 2019r. w auli Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Mieczysława Karłowicza. Do trzeciej edycji konkursu zgłoszono 47 skrzypków, udział wzięło 44 uczestników z siedmiu szkół muzycznych Regionu Lubuskiego. Największa 17 osobowa ekipa pochodziła z naszej szkoły.
Poziom prezentacji konkursowych był dobry i bardzo dobry, co zaowocowało wieloma nagrodami i wyróżnieniami.
Trzecia edycja konkursu została wsparta przez Urząd Miasta Zielonej Góry oraz Stowarzyszenie" Arte", za co składamy serdeczne podziękowania.
Koncert Laureatów odbył się w auli, którą publiczność wypełniła w stu procentach, gorące brawa były wyrazem podziękowania dla wszystkich skrzypków.
Wszystkim Laureatom, Państwu Nauczycielom i Akompaniatorom, oraz Rodzicom, gorąco gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Dzieci zachwycają na scenie swoją autentycznością i spontanicznością, a gdy do tego dochodzi talent muzyczny, bywa magicznie. Ulotne chwile podczas koncertów zasługiwały na coś wyjątkowego, na miejsce gdzie prezentacje pianistyczne najmłodszych wykonawców będą w sposób szczególny nagradzane brawami i nagrodami.

I tak, dziesięć lat temu pojawił się w naszej Szkole „ Zaczarowany Fortepian”- koncert i konkurs, wielkie malowanie muzyki dźwiękami i kredkami, niezwykły dzień dla najmłodszych pianistów.

Pierwsza odsłona Zaczarowanego Fortepianu w 2010 roku budziła ogromne zainteresowanie i entuzjazm, ale też zakłopotanie.
„ Niesłychane! Kto to widział żeby na fortepianie grały misie, zajączki, krasnoludki, ptaszki, a nawet pszczoła? Czy to aby wypada? ”

W wiosenny poranek było bajkowo, kolorowo i wesoło. Scena auli zachwycała scenografią. W sali tuż obok czekała na wszystkich interesująca wystawa prac plastycznych i słodki poczęstunek od rodziców.
To wszystko wprowadzało wykonawców w świat bajkowej zabawy, a występ na scenie był ekscytujący i pełen satysfakcji.

Z uśmiechem i w kolorach mijały kolejne lata. Na Zaczarowanym Fortepianie grywali uczniowie z wszystkich szkół muzycznych I stopnia z naszego regionu. Niektórzy tak pięknie czarowali dźwiękami fortepianu, że Jury nadało im zaszczytny tytuł Czarodzieja Fortepianu. Wielu z nich w kolejnych latach odnosiło sukcesy na ogólnopolskich konkursach pianistycznych.

Dziękujemy wszystkim Uczestnikom, Nauczycielom i Rodzicom za dziesięć wspólnych, wspaniałych lat, pełnych wzruszeń i niezapomnianych wrażeń. 
Z niegasnącym zapałem i radością wyruszamy w kolejną dziesiątkę.

Do usłyszenia przy dźwiękach Zaczarowanego Fortepianu.

Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st.
im. M. Karłowicza w Zielonej Górze
Honorata Górna

15 marca 2019 roku uczniowie naszej szkoły pod opieką nauczycieli p. Anny Borowskiej-Jadłoś i p. Magdaleny Tumińskiej oraz p. Iwony Urbańskiej, a także p. Urszuli Witoszek udali się na wycieczkę edukacyjną do Opery Wrocławskiej. Głównym celem wycieczki było obejrzenie spektaklu operowego Georga Bizeta pt. „Carmen”. Uczniowie oraz nauczyciele w autokarze odczytali najważniejsze informacje dotyczące historii powstania opery „Carmen” oraz treść libretta, a także historię powstania „Hydropolis”.
Po przyjeździe do Wrocławia mieliśmy okazje zwiedzić jedyne w Polsce centrum nauki i wiedzy o wodzie – „Hydropolis”. Jest to miejsce, w którym różnorodne technologie multimedialne, interaktywne instalacje, wierne repliki i modele oraz bogate w informacje ekrany dotykowe służą jednemu celowi: ukazaniu wody z różnych, fascynujących perspektyw.
Jednak głównym punktem naszej wycieczki był udział w spektaklu operowym ”Carmen” autorstwa francuskiego kompozytora Georga Bizeta.
„Carmen” należy dziś do najpopularniejszych dzieł w światowym repertuarze operowym. Historia Cyganki kochanej namiętną i tragiczną miłością przez Don Joségo, Micaëli i toreadora Escamilla wciąż oczarowuje publiczność hiszpańskim kolorytem, pełną werwy akcją i niezapomnianą muzyką. Wspaniały śpiew aktorów i gra muzyków tego wieczoru zachwycały od samego początku.
Wizyta w Operze Wrocławskiej była tak cudownym przeżyciem, że z pewnością pozostanie w naszej pamięci na długi czas. Przedstawienie dostarczyło wszystkim mnóstwo wspaniałych i niezapomnianych wrażeń artystycznych.

W sobotę 16 marca 2019r. w auli naszej szkoły odbył się Koncert " Debiuty młodych smyczkowców i harfistów". Muzyczne spotkanie uczniów szkół muzycznych Regionu Lubuskiego, było radosnym i barwnym świętem adeptów sztuki gry na instrumentach. Debiutanci przyjechali ze Wschowy, Nowej Soli, Świebodzina, Żagania, Żar i Zielonej Góry. Koncert rozpoczął występ Młodego Lubuskiego Kwartetu Smyczkowego, który wykonał muzyczną zagadkę.
Licznie zgromadzona publiczność z entuzjazmem oklaskiwała wykonania utworów prezentowanych przez najmłodszych muzyków. Aż siedemnaście prezentacji usłyszeli rodzice, nauczyciele i przyjaciele Debiutantów. Muzyczne prezentacje zakończył występ dwóch harfistek - Karoliny Krzyż i pani Anny Blum. Na zakończenie koncertu została rozwiązana muzyczna zagadka, a wylosowana nagroda trafiła do Zielonogórzanki Łucji Kincel. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i niespodzianki.
Składam serdeczne podziękowania : Radzie Rodziców za ufundowanie nagród, Pani Annie Borowskiej - Jadłoś za projekt i wykonanie plakatu, programu i dyplomów, pracownikom szkoły administracji i obsługi za okazaną pomoc. Gratuluję wspaniałych prezentacji najmłodszym muzykom oraz ich rodzinom. Dziękuję za wspaniałą atmosferę publiczności.
Kolejna edycja Debiutów już za rok !

Małgorzata Tofilska

4 lutego 2019 r. w auli Uniwersytetu Zielonogórskiego odbył się coroczny Koncert Najlepszych Pianistów. Wystąpiło na nim 22 uczniów z naszej Szkoły oraz zaproszeni najlepsi uczniowie klas fortepianu ze szkół muzycznych regionu lubuskiego. Muzyczne wykonania uczniów dostarczyły słuchaczom wielu artystycznych wrażeń i wzruszeń. Udział uczniów w tym koncercie jest zawsze ogromnym wyróżnieniem i docenieniem umiejętności pianistycznych. Nauczyciele klas fortepianu mają okazję do wymiany doświadczeń pedagogicznych jak również do integracji środowiska pedagogów fortepianu. Jak zawsze nie zabrakło wśród publiczności naszych byłych pedagogów: Państwa Elżbiety i Marka Sundmannów, Pani Barbary Piechowskiej oraz Pani Natalii Stepaniuk, którym serdecznie dziękujemy za ich obecność.
Składam serdeczne podziękowania dla Rodziców uczniów i Nauczycieli sekcji pianistycznej za pomoc w przygotowaniu i organizowaniu koncertu.

Maria Kuna
Kierownik Sekcji Pianistycznej
PSM I i II st. im. M. Karłowicza w Zielonej Górze.

od lewej: Kierownik Sekcji Instrumentów Smyczkowych i Szarpanych - Jarosław Lewandowski , stypendysta - Błażej Wasiak, stypendysta - Damian Janicki, stypendystka - Aleksandra Mandryk, Marszałek Województwa Lubuskiego - Elżbieta Anna Polak, stypendysta - Kacper Łyczkowski, stypendystka - Anna Kibała, Dyrektor Szkoły  PSM I i II st. -  Honorata Górna.

Niezwykły koncert uczniów naszej szkoły odbył się w Zaborze. Lubuskie Centrum Winiarstwa w niedzielne popołudnie 16 grudnia, było organizatorem wydarzenia "Święta w winnicy" pod patronatem Pani Marszałek Elżbiety Polak. W koncercie zatytułowanym "Kolędy i muzyczne prezenty" udział wzięli:

Jakub Jarosik - akordeon  klasa mgr Oleny Moroz

Iga i Maja Wawrzyniak - flet i skrzypce
klasa mgr Aleksandry Janowskiej i mgr Jolanty Jakubowskiej - Siwki

Wiktoria Kluz i Julia Smyrak z klasy śpiewu - klasa dr hab. Anny Ulwańskiej
akompaniament Katarzyna Sobich

Kaja Spiralska flet - klasa mgr Elżbiety Sawickiej

Zofia i Hanna Tarasiewicz śpiew i skrzypce - klasa mgr Małgorzaty Tofilskiej

Kolędy
Duet akordeonowy
Piotr Pawłowski i Jakub Jarosik - Klasa mgr Oleny Moroz

Gość specjalny
Stypendysta Pani Marszałek, laureat wielu konkursów, absolwent PSM w Zielonej Górze, student Akademii Muzycznej we Wrocławiu

Tomasz Radziszewski gitara - klasa prof. Piotra Zaleskiego
Katarzyna Sobich akompaniament klasa prof. Karola Schmidta. Tomasz i Kasia wykonali J. Rodrigo - CONCERTO DE ARANJUEZ .
Nasi uczniowie mieli przyjemność spotkania się ze św. Mikołajem, który wręczył młodym muzykom świąteczne prezenty.
Serdeczne podziękowania dla Rodziców uczniów, za trud przygotowania dzieci do koncertu.

Małgorzata Tofilska

Uczeń naszej szkoły Wiktor Pelc (kl. IIIc6) z klasy fortepianu p. Renaty Pawłowskiej uczestniczył w projekcie Czesława Mozila pt. „Czesław Mozil i Grajkowie Przyszłości”. Był to projekt, w którym uczniowie – „grajkowie” ze szkół muzycznych z całego kraju, akompaniują muzykowi - Czesławowi Mozilowi. W projekcie uczestniczyło 12 szkół muzycznych. Uczniowie nagrali 24 piosenki składające się na album "Kiedyś to były Święta". Premiera każdej z piosenki przypada na kolejny dzień adwentu (od 1 do 24 grudnia) na wzór adwentowego kalendarza z czekoladkami, tworząc kalendarz muzyczny prowadzący nas prosto do Świąt Bożego Narodzenia z tekstami Michała Zabłockiego i muzyką Czesława Mozila.
11 grudnia 2018r. na You Tube pojawił się teledysk do 11- stej piosenki pt. „Sztuczna Choinka” w wykonaniu Czesława Mozila, któremu akompaniuje Wiktor Pelc. Ich współpraca rozpoczęła się w październiku nagraniem ścieżki dźwiękowej do piosenki w Auli Uniwersytetu Zielonogórskiego, a 8 grudnia odbyło się nagranie teledysku, którego ujęcia nakręcono kolejno w Muzeum Ziemi Lubuskiej, na pokładzie statku Kultury w Cigacicach, oraz na zielonogórskim Rynku. Wiktor jedyny w całym projekcie występuje jako solista. W pozostałych piosenkach uczniowie akompaniują w zespołach.
W tym samym projekcie Czesława Mozila w piosence nr 24 pt. „Kolęda” solistce akompaniuje zespół, w którego składzie jest uczeń naszej szkoły – fagocista Karol Jan Ważny i absolwentka naszej szkoły Małgorzata Matysiak grająca na oboju.

Link do teledysku piosenki „Sztuczna Choinka”:

http://www.zachod.pl/audycja/dziesiecioletni-wiktor-pelc-z-zielonej-gory-koleduje-z-czeslawem-mozilem/

Renata Pawłowska

Już dwunasty raz odbył się Koncert z cyklu MŁODY MUZYK. W auli naszej szkoły zaprezentowali się uczniowie klas skrzypiec pani Iwony Wasiak i pani Małgorzaty Tofilskiej oraz klasy wiolonczeli pana Macieja Huszczy. Przy fortepianie zasiedli pani Iwona Ochniowska, pani Justyna Grondys oraz pan Sebastian Cieśliński. W koncercie udział wzięli : Ada Grzebielucha, Pola Grondys, Izabela Krzystek, Mikołaj Górny, Agata Kot, Joanna Tumińska, Anna Kibała, Weronika Bakalarska, Emilia Gierstun, Zofia Ciszak, Maja Cykowska, Hanna Tarasiewicz, Kamila Łuczka. Cieszy fakt, że publiczność nagradzała wykonawców gorącymi oklaskami! Zapraszamy na kolejny koncert już w lutym.

Małgorzata Tofilska

W dniach 17-18 listopada 2018r. roku z inicjatywy Europejskiej Fundacji Oświaty i Kultury w Lipsku i Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Mieczysława Karłowicza w Zielonej Górze odbyła się druga edycja Europejskiego Konkursu Młodych Pianistów. Konkurs adresowany był do uczniów wszystkich typów szkół muzycznych oraz do uczniów, którzy w czasie trwania konkursu pobierali naukę w jednej z europejskich szkół. Do tegorocznej edycji konkursu zgłosiło się 31 młodych pianistów. Konkurs przeprowadzony został w auli Szkół Europejskich dr Rahna przy ul. Sienkiewicza 36 w Zielonej Górze. Uczestnicy wykonywali swój program na fortepianie koncertowym marki Blüthner/Flűgel, który zakupiony został w 2017 roku przez Europejską Fundację. Młodzi artyści wykonywali program złożony z utworu polifonicznego z epoki baroku, formy klasycznej oraz utworu dowolnego.
Do Jury zaproszono pana dr hab. Krzysztofa Sowińskiego z Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, który przewodniczył obradom jury, a także panią prof. Helgeheide Schmidt z Lipska, panią Marią Kunę z Zielonej Góry, pana Waldemara Wolskiego z Żar oraz panią Aleksandrę Fudali-Matusewicz - sekretarza jury.
Naszą Szkołę na konkursie reprezentowało sześciu wykonawców: Klara Cieślińska z klasy pani Iwony Ochniowskiej, Klara Dróbka i Jakub Maliński z klasy pani Marii Kuny, Jagoda Jadłoś i Wiktor Pelc z klasy pani Renaty Pawłowskiej, Vivien Nieściór z klasy pani Renaty Lato.
Jury przyznało nagrody finansowe dla laureatów konkursu i nagrody rzeczowe dla wyróżnionych. W grupie A - I miejsce ex aequo zdobył Adrian Sanigórski z Poznania i Aleksandra Ziora z Wrocławia, laureatem II miejsca został Mikołaj Godzina z Wrocławia, III miejsce zdobył Antoni Andrzejewski z Poznania. Wśród wyróżnionych znaleźli się: Anna Michniak, Wiktor Pelc (PSM I i II st. Zielona Góra, klasa fortepianu pani Renaty Pawłowskiej), Julia Wójcik, Antonina Waliszewska.
W grupie B - laureatką I miejsca została Natalia Sipowicz z Poznania, II miejsce zdobyła Anna Urzędowska z Nysy, III miejsca nie przyznano. Wśród wyróżnionych znaleźli się: Lena Juszkiewicz, Bruno Pałys, Jakub Chwastyniak.
W najstarszej grupie C - I miejsce ex aequo zdobyła Aleksandra Kapczuk z Poznania i Mikołaj Woźniak z Krakowa, II miejsca nie przyznano, a laureatami III miejsca ex aequo zostali Martyna Gogołkiewicz z Poznania i Piotr Twardowski z Poznania.
Jury przyznało także nagrody specjalne za najlepszą interpretację utworu kompozytora polskiego i utworu kompozytora niemieckiego. Nagrody te otrzymały: Lena Juszkiewicz z Gorzowa Wielkopolskiego z klasy pani Magdaleny Mróz-Olejniczak za wykonanie Toccaty Grażyny Bacewicz oraz Aleksandra Kapczuk z Poznania z klasy fortepianu dr hab. Joanny Marcinkowskiej za utwór Ludwiga van Beethovena – Sonata fortepianowa C-dur op. 53 cz. I.
Zwieńczeniem dwudniowego konkursu był Koncert Laureatów, na którym zaprezentowali się zwycięzcy II Europejskiego Konkursu Młodych Pianistów.
Specjalne podziękowanie kierowane jest do pana Prezesa Gottharda Dittricha, pani prof. Helgeheide Schmidt i pana Sameha Elhmamoudy z Europejskiej Fundacji w Lipsku za wsparcie finansowe drugiej edycji Konkursu Młodych Pianistów oraz podziękowanie dla pani Prezes Elżbiety Durskiej i pani Dyrektor Anny Stwora za wspaniałą współorganizację tego wydarzenia artystycznego.

Anna Borowska-Jadłoś, Renata Lato

Już jedenasty raz odbył się Koncert z cyklu MŁODY MUZYK. 25 października w auli naszej szkoły, zaprezentowali się uczniowie klas skrzypiec pani Iwony Wasiak, pani Małgorzaty Tofilskiej i klasy wiolonczeli pana Macieja Huszczy. Warto podkreślić, że bardzo licznie przybyła publiczność, z entuzjazmem nagradzała brawami młodych adeptów gry na instrumentach. Zapraszamy na kolejny koncert, tym razem dedykowany uczestnikom Konkursu Bachowskiego, 29 listopada o godzinie 18.30 - aula al. Niepodległości!

Małgorzata Tofilska

02.października w auli naszej szkoły tradycyjnie już odbyła się audycja z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki. Patronem spotkania był Ignacy Jan Paderewski – postać wielkiego formatu, która doskonale wpisuje się nie tylko w święto muzyki, ale także w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Formuła tegorocznego Dnia Muzyki obejmowała muzyczne prezentacje uczniów z PSM II st. Krakowiak fantastyczny H-dur op. 14 zabrzmiał w wykonaniu Mai Konaszewskiej z klasy III (uczennica p. Aleksandry Fudali-Matusewicz). Żywiołowość tańca i salonowa wirtuozeria zachwyciły publiczność.

Drugim punktem programu były dwie pieśni z op.7 do słów Adama Asnyka („Gdy ostatnia róża zwiędła”, „Szumi w gaju brzezina”). Usłyszeliśmy je w interpretacji Julii Smyrak (kl. II), przygotowanej przez dr Annę Ulwańską, z towarzyszeniem prof. Karola Schmidta. Po raz kolejny klasa śpiewu solowego czynnie włączyła się w przygotowanie oprawy muzycznej uroczystości szkolnej, dzięki czemu uczniowie zdobyli cenne doświadczenie kontaktu z muzyką wokalną na żywo.

Po części muzycznej nastąpiła prezentacja filmu pt. „Paderewski- człowiek czynu, sukcesu i sławy”. Uczniowie poznali sylwetkę kompozytora, dyplomaty, męża stanu i filantropa. Nie sposób w ciągu 30. minut przedstawić całokształt osiągnięć tej ważnej dla historii i kultury polskiej postaci. Jednak nawet wybrane fakty z życia Ignacego Jana Paderewskiego pozwalają uświadomić sobie, co oznacza bycie patriotą. Dla każdego z nas to cenna lekcja, nie tylko w roku jubileuszowym…

Audycję przygotowali i czuwali nad jej przebiegiem nauczyciele sekcji ogólnomuzycznej.

                                                                                                                                                       Beata Wasilewska

27 września 2018r. w auli szkolnej przy al. Niepodległości odbyła się pierwsza z czterech zaplanowanych, otwartych prelekcji dla rodziców. Ich celem jest przybliżenie zainteresowanym rodzicom wybranych zagadnień muzycznych, realizowanych przez uczniów na zbiorowych zajęciach ogólnomuzycznych.

            „O  MUZYCE OD  KUCHNI  - czyli co ma wspólnego spagetti po bolońsku z utworem na fortepian z niespodzianką”.

            Zdumiewający, zagadkowy tytuł pierwszej prelekcji, zręcznie i z dużą dozą przyprawionego „kulinarnymi” porównaniami humoru, wyjaśniał zebranym inicjator oraz prowadzący spotkanie: mgr Sławomir Kozłowski.

            Jasny, ciekawy i zrozumiały dla odbiorcy przekaz słowny oraz interesujące przykłady muzyczne zachęcały zebranych do aktywnego słuchania i spontanicznych wypowiedzi.

 W niezwykle miłej atmosferze każdy z obecnych uzyskał wiele cennych informacji, pozwalających odpowiedzieć na tak proste, ale i zasadnicze w każdej szkole muzycznej pytanie: z czego i jak zbudowana jest muzyka?

            Serdecznie zapraszamy rodziców na kolejne prelekcje!

Dziesiąty koncert z cyklu MŁODY MUZYK odbył się w Szkole Europejskiej dr Rahna przy ul. Sienkiewicza 36, w środę 9 maja 2018r. Wystąpili uczniowie klas fortepianu pani Renaty Lato, pani Honoraty Górnej, pani Renaty Pawłowskiej oraz pani Marii Kuny. Klasę gitary reprezentowało troje uczniów pana Jarosława Lewandowskiego, a klasę skrzypiec trzy uczennice pani Małgorzaty Tofilskiej. W programie znalazły się utwory z różnych epok, od baroku do muzyki współczesnej.
Składam gorące podziękowania dla wszystkich osób tworzących przyjazny klimat do rozwoju młodych talentów. Dziękuję wszystkim nauczycielom i akompaniatorom za trud przygotowania młodych muzyków. Dziękuję serdecznie Rodzicom uczniów za piękną współpracę ze szkołą. Wszystkim wykonawcom koncertów w tym roku szkolnym, a było ich ponad 60, życzę sukcesów i wytrwałości.

Małgorzata Tofilska

W dniu 12 maja 2018r. uczeń naszej szkoły Mikołaj Woźniak z klasy fortepianu mgr Aleksandry Fudali-Matusewicz wystąpi jako solista z towarzyszeniem Orkiestry w Koncercie Talentów w Cairo Symphony Orchestra.

Pierwszy raz w Bibliotece w Raculi odbył się  koncert uczniów naszej szkoły. Popołudniu 25 kwietnia zaprezentowały się zespoły kameralne oraz soliści z klasy harfy pani Anny Blum, klasy skrzypiec pani Małgorzaty Tofilskiej i klasy pana Krzysztofa Kowalika, z klasy perkusji pana Piotra Nowaka, z klasy fortepianu pani Renaty Pawłowskiej i pani Iwony Ochniowskiej. Dziękujemy Pani Sołtys Raculi, Mirosławie Jabłonce za zaproszenie, gratulujemy pięknej gry na harfie oraz dziękujemy za poczęstunek i słodkie upominki.
Zapraszamy na drugi Koncert 23 maja.

Małgorzata Tofilska

W środę 11 kwietnia odbył się w Szkole Europejskiej dr Rahna, kolejny, już dziewiąty, koncert z cyklu MŁODY MUZYK. Podczas prezentacji scenicznych publiczność usłyszała utwory grane na fortepianie, skrzypcach i klarnecie. Wystąpili uczniowie z klasy Pani Renaty Lato, Pani Iwony Wasiak, Pani Małgorzaty Tofilskiej, Pana Leszka Kucharuka i Pana Bronisława Krzystka. Przy fortepianie towarzyszyli Młodym Muzykom, Pani Iwona Ochniowska, Pani Anna Sierżan- Okaz oraz Pan Sebastian Cieśliński. Kolejny koncert już w maju. Zapraszamy!

Małgorzata Tofilska

Debiuty młodych smyczkowców i harfistów odbyły się w sobotę 17 marca 2018r. w auli naszej szkoły. Wśród reprezentantów klas skrzypiec, wiolonczeli i harfy z Regionu Lubuskiego, znalazły się uczennice pani Olgi Grabowskiej, pani Anny Blum, pani Jolanty Jakubowskiej-Siwki, pani Małgorzaty Tofilskiej. Wspaniałe występy najmłodszych instrumentalistów zostały nagrodzone brawami licznie zgromadzonej publiczności i uhonorowane dyplomami i niespodziankami , które ufundowała Rada Rodziców. Gratulacje od Pani Dyrektor Renaty Lato to dla młodych wykonawców, wspaniałe chwile. Pamiątkowe nagrody - nutki ufundowała jedna z Mam debiutantek, pani Chondzińska, której serdecznie dziękujemy. Wszystkim młodym adeptom gry na instrumentach życzymy wspaniałej przygody z muzyką.

Małgorzata Tofilska

Z radością informujemy, iż uczennice naszej Szkoły Zuzanna Horna oraz Aleksandra Mandryk, obie z klasy skrzypiec Pana Krzysztofa Kowalika za zdobycie najwyższej punktacji na Makroregionalnych Przesłuchaniach Centrum Edukacji Artystycznej 2017 otrzymały zaproszenie Dyrektora Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego do udziału w Lusławickiej Orkiestrze Talentów złożonej z 40 najbardziej utalentowanych uczniów szkół muzycznych I stopnia w Polsce!
Udział w Orkiestrze Talentów jest nagrodą za wybitne osiągnięcia a jednocześnie możliwością dalszego rozwoju pod kierunkiem znakomitych muzyków – artystów i pedagogów, którzy czuwają nad artystycznym poziomem oraz procesem budowania zespołu.
Pierwsze spotkanie LOTu odbyło sie w dniach 15-22 pazdziernika 2017 r. a warsztaty zostały zakończone koncertem w wypełnionej po brzegi Sali Koncertowej Europejskiego Centrum Muzyki, w obecności samego Maestro Krzysztofa Pendereckiego!

Gratulujemy.

Drugi, w tym roku szkolnym, koncert z cyklu Młody Muzyk odbył się 29 listopada w Szkole Europejskiej dr Rahna przy ul. Sienkiewicza 36. Wśród wykonawców koncertu, znaleźli się uczniowie z klasy skrzypiec pani Iwony Wasiak i pani Małgorzaty Tofilskiej, z klasy fortepianu pani Renaty Pawłowskiej i pani Marii Kuny oraz z klasy wiolonczeli pana Macieja Huszczy. Publiczność wysłuchała utworów m.in Jana Sebastiana Bacha, Henryka Wieniawskiego i innych. Przy fortepianie młodym wykonawcom towarzyszyli: pani Justyna Grondys, pani Małgorzata Łukasiewicz oraz pan Sebastian Cieśliński. 
Zapraszamy na kolejny koncert w styczniu, muzycznym tematem utworów będzie karnawał.

Małgorzata Tofilska
W środę 25 października 2017r. odbył się pierwszy w tym roku szkolnym koncert z cyklu "MŁODY MUZYK". W sali Szkoły Europejskiej dr Rahna, wypełnionej po brzegi publicznością, zaprezentowało się 20 uczniów. Wystąpili reprezentanci klasy harfy pani Anny Blum oraz skrzypkowie i zespoły z klasy pani Małgorzaty Tofilskiej. W programie koncertu znalazły się utwory kompozytorów polskich i europejskich od epoki baroku do współczesności. Na zakończenie koncertu adepci gry otrzymali słodkie niespodzianki. Dziękuję serdecznie publiczności za tak liczne przybycie i wyrazy uznania dla wykonawców koncertu.
Małgorzata Tofilska

W pięknej sali koncertowej pałacu w Bad Muskau, w środę 14 czerwca 2017r. odbył się uroczysty koncert z okazji otwarcia wystawy "W naszym ogrodzie". Dla autorów wystawy pani Joanny Janiak i pana Piotra C. Kowalskiego oraz dyrektora Muzeum Ziemi Lubuskiej Leszka Kani i dyrektora fundacji pałacu Bad Muskau Corda Panninga, jak i licznie przybyłych gości,  wystąpili uczniowie naszej szkoły. Na skrzypcach zagrała Katarzyna Hejnowicz z klasy pani Iwony Wasiak, z akompaniamentem pani Justyny Grondys. Utwory na gitarę zaprezentował Damian Janicki z klasy pana Jarosława Lewandowskiego, a w trio fortepianowym wystąpiły Anna Stefańczyk i Kasia Szczerbaniewicz z klasy pani Małgorzaty Tofilskiej, którym towarzyszyła przy fortepianie pani Justyna Grondys. Koncert prowadziła pani dyrektor Renata Lato. Młodzi artyści po koncercie obejrzeli wystawę i z zainteresowaniem wysłuchali opowiadań autora wystawy pana Piotra C. Kowalskiego. Niezwykły klimat pałacu w Bad Muskau sprawił, że popołudnie z muzyką i artystycznymi kompozycjami wizualnymi było szczególnie urokliwe.
Gratulujemy wszystkim wykonawcom.

 Małgorzata Tofilska

Szósty koncert z cyklu " Młody muzyk " odbył się 31 maja 2017 r. w Europejskiej Szkole dr Rahna. Wystąpili uczniowie z klas skrzypiec pani Iwony Wasiak i pani Małgorzaty Tofilskiej. Skrzypaczkom przy fortepianie towarzyszyli pani Justyna Grondys i pan Sebasian Cieśliński.
Koncerty z cyklu "Młody muzyk" zgromadziły w roku szkolnym 2016/2017 ponad 85 wykonawców. Na kolejne koncerty zapraszamy w następnym roku szkolnym.
Gratulujemy wszystkim wykonawcom i życzymy kolejnych sukcesów !

Małgorzata Tofilska

W środę 19 kwietnia 2017r. odbył się piąty koncert z cyklu " Młody muzyk ", tym razem poświęcony w całości muzyce skrzypcowej. W auli Szkoły dr Rahna przy ul. Sienkiewicza 36 wystąpili skrzypkowie z klas p. Iwony Wasiak i p. Małgorzaty Tofilskiej, a przy fortepianie towarzyszyli młodym skrzypkom p. Justyna Grondys i p. Sebastian Cieśliński. Prawie dwugodzinny koncert zakończył się gorącymi brawami publiczności i słodką niespodzianką dla wszystkich wykonawców koncertu.

Małgorzata Tofilska

"Debiuty młodych smyczkowców i harfistów" zorganizowane przez naszą szkołę po raz pierwszy, odbyły się 19 marca 2017r. W kawiarni muzycznej " Czarna kafka " zgromadziły bardzo liczną publiczność. 23 młodych wykonawców przyjechało z Gorzowa Wielkopolskiego, Krosna Odrzańskiego, Nowej Soli, Szprotawy, Wschowy, Żagania, Żar i Zielonej Góry. Koncert rozpoczął występ gościa specjalnego - Mai Cichoń z Żagania, która wykonała Hopaka M. Musorgskiego. A później swoje muzyczne zdolności zaprezentowali młodzi debiutanci grający na skrzypcach, altówce, wiolonczeli i harfie.
Naszą szkołę reprezentowali: Pola Grondys z klasy skrzypiec pani Iwony Wasiak, Kiara Harasimiuk z klasy harfy pani Anny Blum, Alena Susłowicz i Filip Rzepniak z klasy skrzypiec pana Krzysztofa Kowalika, Zofia Smreczak i Barbara Grzybek z klasy skrzypiec pani Jolanty Jakubowskiej-Siwki.
Muzyczne prezentacje zakończył występ duetu "flet i harfa" - Hanna Ważna i Oliwia Bakalarek, pracujący pod opieką pani Anny Blum i pani Urszuli Witoszek, zachęcając wszystkich młodych adeptów gry do muzykowania zespołowego. Wśród uczestników została wylosowana nagroda, która trafiła do wiolonczelistki z PSM I stopnia w Nowej Soli Nadii Przybylskiej.
Na zakończenie koncertu wszyscy uczestnicy otrzymali z rąk pani Dyrektor Renaty Lato pamiątkowe dyplomy i nagrody-niespodzianki ufundowane przez Radę Rodziców naszej szkoły. Gratulujemy udanych muzycznych prezentacji i życzymy pięknej przygody z muzyką!

Małgorzata Tofilska
Czwarty koncert z cyklu "Młody Muzyk" odbył się w auli Europejskiej Szkoły Dr Rahna przy ul. Sienkiewicza 36. W koncercie udział wzięli pianiści oraz uczniowie klas skrzypiec i gitary. Muzyczne prezentacje młodych adeptów gry na fortepianie, miały wyjątkowy charakter ze względu na nowy fortepian, na którym po raz pierwszy koncertowali uczniowie naszej szkoły. Wszystkie muzyczne prezentacje zostały bardzo ciepło odebrane przez zgromadzoną publiczność. Koncert zakończyła słodka niespodzianka , którą Pani Dyrektor Renata Lato obdarowała wykonawców koncertu.
Zapraszamy na kolejne koncerty z cyklu "Młody Muzyk".
Małgorzata Tofilska

28. stycznia 2017. w auli Uniwersytetu Zielonogórskiego odbył się kolejny Koncert Noworoczny przygotowany przez nauczycieli i uczniów naszej szkoły. Zaprezentowały się trzy zespoły, a każdy z nich zaskoczył publiczność muzyczną niespodzianką.

     Orkiestra Smyczkowa PSM I stopnia pod dyrekcją pana Marka Siwki przygotowała trzy utwory. Usłyszeliśmy muzyczną wizytówkę wytwórni Walta Disneya - temat z animowanego filmu „Pinokio”, następnie „Humoreskę” A. Dworzaka, gdzie partie solowe zagrali Mikołaj Górny z klasy pani Iwony Wasiak i Zuzanna Horna z klasy pana Krzysztofa Kowalika. W trzecim utworze publiczność zaskoczyli młodzi tancerze ze Szkoły Tańca „Gracja”, Karolina Żejmo i Igor Skulski, przygotowani przez panią Katarzynę Jereniowską - w rytmie cza-czy wkroczyli na salę wywołując ogólne poruszenie i dodając wdzięku muzyce z filmu „Zatańcz ze mną”. W tym utworze solo na saksofonie wykonał Filip Domarecki z klasy pana Bronisława Krzystka, a partie akompaniujące wykonali uczniowie: Hubert Łachacz (fortepian jazzowy) z klasy pana Wojciecha Pruszyńskiego i Krystian Kaczorowski (perkusja) z klasy pana Piotra Nowaka.

     Połączone Chóry „Gama” i „Kamerton” pod dyrekcją pani Łucji Nowak jak zwykle zaprezentowały urozmaicony repertuar. Usłyszeliśmy „Happy holidays” M. L. Lightfoot (przy fortepianie Andrzej Białkowski z klasy pani Ludmiły Pawłowskiej), następnie popularny i wzruszający hymn „Amazing Grace” z solo w wykonaniu Kornelii Pukackiej, a na zakończenie „Adiemus” K. Jenkinsa. Interpretacja zachwyciła i poruszyła publiczność: solowe partie zaśpiewały Kornelia Pukacka i Zuzanna Łukasiewicz, a etniczno-swingujący podkład na instrumentach perkusyjnych wykonał pan Piotr Nowak, na fortepianie - Jakub Gościniak (gościnnie) oraz na flecie Hanna Ważna z klasy pani Urszuli Witoszek. Muzyka „Adiemus” przeniosła słuchaczy w nieziemski wymiar czasu i dźwięku: budowanie kulminacji dynamicznych, plan narracji brzmieniowej i energia płynąca z każdej frazy zostały zrealizowane doskonale.

     Orkiestra Symfoniczna PSM II st. przygotowana do koncertu przez pana prof. Macieja Ogarka i pana Iwana Moroza tradycyjnie przygotowała repertuar typowo karnawałowy, zdominowany przez kompozycje rodziny Straussów. Obok brawurowo zagranych schnell - polek (Josepha i Johanna), usłyszeliśmy przeboje noworocznej muzyki wiedeńskiej - „Nad pięknym modrym Dunajem” i Marsz Radetzky’ego.

     Jednak najefektowniej w szampański nastrój słuchaczy wprowadziła kolejna muzyczna niespodzianka tego wieczoru: gościnny występ Trzech Tenorów - Bronisłavo Pavarotti (pan Bronisław Krzystek), Don Zająco Domingo (pan Janusz Zając) i Jose Iwano Carreras (pan Iwan Moroz). Samo wejście Mistrzów już wywołało aplauz na sali, a potem napięcie rosło: każde wejście solowej frazy lub jej błyskotliwe wykończenie było nagradzane brawami. Śpiewający Mistrzowie wykazali się nie tylko świetnym głosem i talentem aktorskim, ale także niezwykłym poczuciem humoru i uroczym dystansem do siebie. Licznie zgromadzona publiczność nie kryła swojego zachwytu i nagrodziła występ owacją na stojąco.
                                                                     
                                                                                                                                                                                                                                                Beata Wasilewska

     Należy podkreślić, że Koncert Noworoczny wsparli artyści Filharmonii Zielonogórskiej będący jednocześnie nauczycielami naszej szkoły: pani Jolanta Jakubowska-Siwka, pan Piotr Nowak, pan Dariusz Pogłud, pani Kamila Susłowicz, pani Małgorzata Tofilska, pani Katarzyna Tumińska i pani Iwona Wasiak. Jak zawsze karnawałowy nastój wieczoru kreowała prowadząca koncert pani Beata Wasilewska.
                                                                                                                                                                                                                                                 Renata Lato
>>>> obejrzyj fragment Koncertu Noworocznego <<<<<

W sobotnie popołudnie 14 stycznia 2017r. odbył się trzeci Koncert z cyklu "Młody muzyk" w Kawiarni muzycznej "Czarna kafka". Wśród 20 wykonawców znaleźli się uczniowie z klas skrzypiec Pani Iwony Wasiak, Małgorzaty Tofilskiej, z klasy harfy Pani Anny Blum, z klas fortepianu Pani Iwony Ochniowskiej i Pani Marii Kuny oraz klasy gitary Pana Jarosława Lewandowskiego. Przy fortepianie młodym muzykom towarzyszyli Pani Justyna Grondys i Pan Sebastian Cieśliński. Licznie przybyła publiczność bardzo ciepło przyjmowała muzyczne prezentacje uczniów.
Małgorzata Tofilska

W środę, 21 grudnia w Muzeum Ziemi Lubuskiej odbył się Koncert Zespołów Kameralnych. Wystąpiły zespoły prowadzone przez nauczycieli: Panie Ewelinę Łaskarzewską i Małgorzatę Tofilska oraz Pana Piotra Łaskarzewskiego. W wykonaniu uczniów zabrzmiały utwory J. S. Bacha, Z. Abreau, A. Dworzaka, F. Schuberta. Koncert przygotowała Pani Anna Ulwańska, a prowadziła Pani Ludmiła Pawłowska. 63 Koncert z cyklu "Wieczory Muzyki Kameralnej" , przysporzył wiele doznań artystycznych, zarówno uczniom, jak i publiczności.

W piątkowe popołudnie 25 listopada 2016r. odbył się drugi koncert z cyklu "Młody Muzyk". W koncercie udział wzięli uczniowie PSM I i II stopnia z  klas skrzypiec - Anna Stefańczyk, Martyna Stekiel, Zuzanna Horna, Aleksandra Mandryk, Anna Kibała, Mikołaj Górny, Izabela Krzystek, Katarzyna Hejnowicz, Agata Dobryniewska  i z klasy harfy Oliwia Bakalarek i Natalia Barys - oraz uczniowie OSM I stopnia Liwia Kredzińska oraz zespół kameralny "Farfalle" - Liwia Kredzińska, Roxana Rerus i Nell Wojtkowiak. Zapraszamy na kolejne koncerty!
Małgorzata Tofilska

W dniu 8.11.2016 r. w Sali Witrażowej Muzeum Ziemi Lubuskiej odbył się uroczysty Finał Konkursu "Ojczyzno Ma", zorganizowany przez Akcję Katolicką Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. Podczas tej uroczystości  wystąpili nasi uczniowie  z PSM II stopnia: Maja Konaszewska z klasy fortepianu pana prof. Karola Schmidta i Mikołaj Woźniak z klasy fortepianu pani Aleksandry Fudali-Matusewicz.

W sali koncertowej " Czarna Kafka"  22 października 2016r. odbył się pierwszy koncert z cyklu " Młody muzyk". Na scenie zaprezentowali się uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Zielonej Górze - Anna Stefańczyk, Klara Cieślińska, Mikołaj Górny, Witold Kamiński, Damian Janicki oraz Trio akordeonowe: Jakub Jarosik, Piotr Pawłowski, Julian Lato. Wśród wykonawców znaleźli się też uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia w Zielonej Górze - Emilia Gierstun, Liwia Kredzińska i Stanisław Lewandowski. Przy fortepianie solistom towarzyszyli pani Justyna Grondys i pan Sebastian Cieśliński. Muzyczne popołudnie zwieńczył słodki poczęstunek ufundowany przez właścicieli " Czarnej Kafki".
Gratulujemy wszystkim wykonawcom i zapraszamy na kolejne koncerty.
Małgorzata Tofilska

W dniu 4 grudnia 2015 r. w Sali Centrum Nauki Keplera w Zielonej Górze, wręczone zostały Stypendia Artystyczne Marszałka Województwa Lubuskiego. W gronie stypendystów znaleźli się uczniowie naszej szkoły.
Z rąk Pani Marszałek Elżbiety Anny Polak stypendia artystyczne odebrali:
Mikołaj Górny z klasy skrzypiec Pani Iwony Wasiak,
Witold Kamiński z klasy skrzypiec Pana Krzysztofa Kowalika,
Tomasz Radziszewski z klasy gitary Pana Jarosława Lewandowskiego,
Paulina Helena Tomczuk z klasy skrzypiec Pani Anny Tułasiewicz – Jęczały,
Natalia Kinga Tomczuk z klasy fortepianu Pana Karola Schmidta,
Mikołaj Woźniak z klasy fortepianu Pani Aleksandry Fudali – Matusewicz.
Uroczystość została wzbogacona koncertem w wykonaniu Trio Fortepianowego w składzie:
Witold Kamiński – skrzypce,
Mikołaj Górny – skrzypce,
Mikołaj Woźniak – fortepian.

Serdecznie gratulujemy.

W sobotnie popołudnie 21 listopada 2015 r. w Pałacu Mużakowskim w Bad Muscau (Niemcy), odbył się wernisaż "Pejzaż bez granic". Uroczyste otwarcie w niemieckim muzeum polskiej wystawy sztuk plastycznych uświetnił występ Kwartetu skrzypcowego z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Zielonej Górze, prowadzonego przez panią Małgorzatę Tofilską. Kwartet w składzie Katarzyna Hejnowicz, Dominika Rogoża, Anna Stefańczyk, Hanna Kamińska wykonał C. Dankla Wariacje na temat "Ah, vous direi, Mamon" W. A. Mozarta oraz Kanon J. Pachelbela. Wśród zaproszonych gości na wernisażu znaleźli się m. in.:  pan poseł Czesław Fiedorowicz i pan Matthias Rosler, pan Cord Panning dyrektor Muzeum w Bad Muscau, pan Leszek Kania, dyrektor Muzeum Ziemi Lubuskiej, pani Marta Gawęda, kurator wystawy. Muzyczne prezentacje Kwartetu skrzypcowego oraz solistek - Hanny Kamińskiej i Anny Stefańczyk, które wykonały utwory J. S. Bacha, zostały przyjęte gorącymi brawami przez licznie zgromadzoną publiczność. Uczennicom podczas wyjazdu do Badmuscau towarzyszyły pani dyrektor Renata Lato i pani Małgorzata Tofilska.

Strona 1 z 2